Pewne jest to, że zespół pracujący nad projektem zmian w kodeksie pracy skłania się ku koncepcji nowelizacji urlopu wypoczynkowego aby faktyczne służył celowi, w jakim się go udziela.
- Urlop trzeba będzie wykorzystać od razu, nie będzie można przetrzymać ich na kolejny rok – z tym się zgodzę uważam, że urlop powinien być wykorzystywany w danym roku, może dzięki temu będziemy szczęśliwsi i bardziej wypoczęci.
- Długość urlopu będzie zależała od umowy pracownika z pracodawcą, ale nie będzie mógł być krótszy niż 20, ani dłuższy niż 30 dni – czy to może doprowadzić do sytuacji, w której pracodawcy będą wymuszali na pracownikach zgodę na możliwie jak najkrótszy okres urlopu?
- Nie będzie można również wykonywać dodatkowej płatnej pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego – co niektórzy w czasie urlopu pracują dla innego podmiotu, a urlop ma służyć wypoczynkowi.
- Ministerstwo szykuje zmiany także w przypadku premii uznaniowych. Ma namyśli ograniczyć uznaniowe składniki pensji. Nowy Kodeks Pracy ma uregulować, jaki procent wynagrodzenia będzie uzależniony od decyzji pracodawcy. – aby ograniczyć patologie i zagwarantować pracownikom stabilne płace.
- Nowy Kodeks Pracy będzie rozróżniał również pracę zdalną od pracy domowej. Ta druga ma oznaczać pracę wykonywaną przez Internet i telefon, ale wyłącznie w domu pracownika. To pozwoliłoby ograniczyć odpowiedzialność pracodawcy w zakresie BHP – ciekawe? Hm..