Kochani,
Powszechnie wiadome jest to, że w każdym zakładzie pracy powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy. Natomiast ile powinno być apteczek w zakładzie? Jaka powinna być ich zawartość? O tym postaram się opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom swojej firmy sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Nie ma ścisłych wytycznych, określających ile apteczek powinno znajdować się w zakładzie pracy, gdzie powinno się je umieszczać i co powinno się znaleźć w ich wyposażeniu.
Jeżeli ani ilość, ani rozmieszczenie, ani zawartość nie są zawarte w przepisach, to jak powinniśmy sobie z tym poradzić?
A więc po kolei, decyzje o liczbie apteczek w zakładzie pracy oraz ich rozmieszczeniu podejmuje się w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Co do liczby apteczek, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów takich jak: rodzaje i nasilenie występujących w zakładzie zagrożeń oraz odległość do apteczek ze wszystkich stanowisk pracy. Musi ona być też łatwo dostępna, żeby w razie potrzeby każdy pracownik mógł do niej dotrzeć bez żadnych problemów.
Kwestia odległości powinna być też ustalona indywidualnie. Zalecam wzorować się przepisem, który reguluje rozmieszczenie gaśnic, czyli odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej apteczki nie była większa niż 30 m.
Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy
Wyposażenie firmowej apteczki – powinno być uzależnione od charakteru działalności firmy i uwzględniać rodzaje i nasilenia zagrożeń występujących na jej terenie Standardowy skład apteczki firmowej to:
- opatrunki jałowe,
- bandaże,
- chusty trójkątne,
- opaski elastyczne, dziane
- wata,
- plastry z opatrunkiem i bez,
- nożyczki,
- rękawiczki lateksowe,
- maseczka do sztucznego oddychania.
Co do wody utlenionej, lekarze nie zalecają używania jej do przemywania ran.
W apteczce nie powinno być natomiast żadnych lekarstw, lecz Polskie prawo tego nie zabrania.
Apteczką może zajmować się każdy pracownik, który jest przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy. Powinien on zadbać o czystość, oznakowanie i wyposażenie. Takie osoby powinny być zapewnione na każdej zmianie roboczej, a imienna lista powinna być umieszczona na apteczkach.
Pamiętajcie o konsultacjach z odpowiednim lekarzem, bo to dzięki nim w apteczce nie zabraknie kluczowego wyposażenia potrzebnego w Waszym zakładzie pracy.
Ściskam J.A
Widzimy się już za tydzień