Kochani,
BHP w przestrzeni biurowej? Musimy pamiętać, że oprócz zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom, dbamy też o wygodę pracy, by nasz pracownik mógł wydajnie pracować bez żadnego dyskomfortu. Składa się na to dużo czynników takich jak np. wyposażenie stanowiska pracy i rozmieszczenie urządzeń lub narzędzi, dlatego w dzisiejszym wpisie zapoznam was z definicjami oraz wymaganiami dotyczącymi temu zagadnieniu.
Ergonomia – ma służyć zapewnieniu odpowiednich warunków w miejscu pracy, które zminimalizują ryzyko wypadków przy pracy.
Stanowisko pracy – przestrzeń pracy wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy w której pracownik lub zespól pracowników wykonuje pracę.
Stanowiska pracy, na których występuje ryzyku pożaru, wybuchu, upadku lub wyrzucenia przedmiotów albo wydzielenia się substancji szkodliwych dla zdrowia, powinny być dodatkowo zaopatrzone w urządzenia ochronne zapewniające ochronę pracowników przed skutkami tego ryzyka.
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne powinien zapewnić dostosowanie stanowisk pracy oraz dość do nich do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikającej ze zmniejszonej sprawności.
Organizacja stanowiska pracy:
- Wzajemne rozmieszczenie i usytuowanie stanowisk pracy powinno zapewniać bezpieczny dostęp do stanowiska pracy i szybką ewakuację w przypadku powstania sytuacji awaryjnej.
- Drogi dojścia i ewakuacji powinny być dostatecznie oświetlone i oznakowane.
- W razie niebezpieczeństwa powinno być możliwe szybkie opuszczenie stanowisk pracy przez pracowników lub, w razie potrzeby, udzielenie im szybkiej pomocy.
Przejścia i dojścia do stanowisk pracy
- Do każdego stanowiska pracy powinno być zapewnione bezpieczne i dogodne dojście, przy czym jego wysokość na całej długości nie powinna być w świetle mniejsza niż 2 m.
- W przypadkach uzasadnionych względami konstrukcyjnymi maszyn i innych urządzeń technicznych dopuszcza się zmniejszenie wysokości dojścia do 1,8 m przy jego odpowiednim zabezpieczeniu i oznakowaniu znakami bezpieczeństwa zgodnymi z Polską Normą.
- Przejścia między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami przeznaczonymi do obsługi tych urządzeń powinny mieć szerokość co najmniej 0,75 m, a jeśli w przejściach odbywa się ruch dwukierunkowy, szerokość powinna wynosić co najmniej 1 m.
- Organizacja pracy stanowiska roboczego stanowi ważną część składową organizacji procesu produkcyjnego. Można ją określić jako sumę działań technicznych, ekonomicznych i organizacyjnych, skierowanych na stworzenie optymalnego połączenia siły roboczej i środków produkcji oraz zapewnienie właściwych warunków pracy człowiekowi…
Aby zapewnić optymalną metodę pracy, należy przestrzegać następujących zasad:
- Stanowisko robocze musi zapewniać wygodny i bezpieczny dostęp obsługującym pracownikom.
- Należy ustalić stałe miejsce na materiały i narzędzia.
- Materiały i narzędzia winny być umieszczone w funkcjonalnym polu pracownika, przedmioty ciężkie oraz najczęściej używane – w polu optymalnym i na wysokości powierzchni roboczej oraz rozmieszczone w taki sposób, aby zapewniały ustaloną kolejność ruchów.
- Odległości między przedmiotami na stanowisku roboczym winny być jak najmniejsze.
- Ułożenie przedmiotu powinno pozwalać na szybkie i łatwe uchwycenie.
- Należy używać pojemników stołowych, przenośników grawitacyjnych.
- Uchwytów itp. W celu ułatwienia pracy i odciążenia rąk.
Organizacja stanowisk pracy wyposażonych w monitory
Stanowiskiem pracy biurowej jest przestrzeń pracy wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy takie jak:
- Wyposażenie podstawowe: monitor ekranowy, klawiatura, komputer Pc, laptop.
- Wyposażenie dodatkowe: drukarka, skaner, mysz.
- Wyposażenie pomocnicze: stół lub biurko, krzesło, uchwyt na dokumenty, podnóżek.
Prawidłowa pozycja przed komputerem:
Dodatkowo monitor powinien być wyposażony w regulacje pochylania:
- 20 stopni do tyłu i 5 stopni do przodu.
- Obrotu co najmniej o 120 stopni.
- Wysokości położenia
Obudowa oraz ekran monitora LCD powinny być matowe, obraz powinien być stabilny, a wielkość ekranu, rozdzielczość i wielkość znaków na ekranie powinna zapewniać łatwość rozpoznawania znaków z odległości 45-100cm.
Klawiatura
Klawiatura powinna być umieszczona na wysokości łokcia. Przestrzeń pomiędzy klawiaturą a krawędzią stołu powinna umożliwiać oparcie nadgarstka. Powierzchnia klawiaturę powinna być matowa. Powinna zawierać możliwość regulacji, krawędzie powinny być zaokrąglone, aby nie odgniatać dłoni i nadgarstków.
Biurko
Wysokość stołu biurowego bez regulacji powinna wynosić ok. 72 cm.
Wysokość stołu o stałej konstrukcji, do okazjonalnej pracy z komputerem powinna wynosić ok: 70 cm. zakres regulacji wysokość blatów ergonomicznego stołu komputerowego: blat pod klawiaturę: 60 ÷ 75 cm, blat pod monitor: 70 ÷ 90 cm. Różnica wysokości blatów nie powinna być mniejsza niż 10 cm.
Należy zapewnić swobodną przestrzeń dla nóg wysokiego mężczyzny: wysokość 65 cm, głębokość 70 cm, szerokość 70 ÷ 80 cm. Przy regulowanej wysokości stołu zakres wysokości wolnej przestrzeni powinien wynosić 55 ÷ 70 cm.
Krzesło, siedzisko
- możliwość regulacji wysokości płyty siedziska, pozwalająca na dopasowanie całego układu siedzisko – stół do wzrostu pracownika,
- wyprofilowana krawędź płyty siedziska, tak aby nie uciskała ud, zmniejszając krążenie kończyn dolnych,
- wyprofilowana podpora pod plecy, tak aby dawała wsparcie dla kręgosłupa w okolicy lędźwiowej,
- 5-ramienna, obrotowa konstrukcja podstawy; negatywnym przykładem są nadal spotykane w biurach siedziska obrotowe, na 4 ramiennej podstawie, łatwo przewracające się, co jest przyczyną wielu urazów,
- powinno umożliwiać regulacje w zakresie 40-50 cm od podłogi.
Jeżeli istnieje potrzeba stosowania podnóżka zaleca się rozwiązania z regulacją wysokości w zakresie 5 – 18 cm. Wymiary podnóżka: szerokość 50 cm, głębokość 30 cm, kąt pochylenia regulowany w zakresie 0 – 15o.
Na biurku powinna również znajdować się podkładka pod nadgarstki w celu zmniejszenia nacisku na nadgarstki oraz podstawka na dokumenty, które powinny stać w takim miejscu aby podczas sięgania do nich minimalizować uciążliwe ruchu oczu i głowy.
Kryteria stanowiska wyposażonego w monitor:
- Powierzchnia przypadająca na jedno stanowisko pracy powinna wynosić przynajmniej
- Odległość pomiędzy sąsiednimi monitorami min. 60 cm.
- Odległość między pracownikiem, a tyłem sąsiedniego monitora min. 80 cm (zalecane 130 cm).
- Monitory umieszczone min. 1m od okna.
- Minimalny odstęp pomiędzy stanowiskami 60 cm.
- Minimalna szerokość przejścia pomiędzy stanowiskami 75 cm.
Inne zasady stanowiska wyposażonego w monitor:
- Stanowisko pracy należy zaplanować tak, aby światło dziennie padało z boku.
- Bezpośrednio nad stanowiskiem światło powinno być rozproszone i pochodzić z opraw sufitowych.
- Na ekranie monitora nie powinno być odblasków i odbić z okien czy innych źródeł światła, tło nie powinno być zbyt kontrastowe w stosunku do monitora.
Ściskam J.A
Widzimy się już za tydzień