Kochani,
Bezpośrednio do uczestników procesu budowlanego odnosi się ustawa Prawo budowlane.
”Ustawa – Prawo budowlane (…) normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.” [U1].
Ustawa zawiera 11 rozdziałów:
- Rozdział 1: Przepisy ogólne
- Rozdział 2: Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie
- Rozdział 3: Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego
- Rozdział 4: Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych
- Rozdział 5: Budowa i oddawanie do użytku obiektów budowlanych
- Rozdział 6: Utrzymanie obiektów budowlanych
- Rozdział 7: Katastrofa budowlana
- Rozdział 8: Organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego
- Rozdział 9: Przepisy karne
- Rozdział 10: Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie
- Rozdział 11: Przepisy przejściowe i końcowe.
Trudno wyszczególnić pojedynczy rozdział mówiący w sposób szczególny o bezpieczeństwie i higienie pracy. Ustawa została zbudowana na szkielecie obowiązków przypisanych do poszczególnych uczestników procesu inwestycyjno-budowlanego jakimi są: inwestor, projektant, kierownik budowy lub kierownik robót i inspektor nadzoru inwestorskiego.
W Tabeli 8 opracowanej na podstawie [21] przedstawiono rzeczone obowiązki dotyczące bezpieczeństwa:
- Zapewnienie opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
- W przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, zapewnienie nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
- Wykonanie opracowania projektowego zapewniającego uwzględnienie, zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w czasie budowy.
- Sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w czasie budowy z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego, uwzględnianej następnie w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (planie bioz).
- Sporządzić lub zapewnić sporządzenie przed rozpoczęciem budowy, w oparciu o informację projektanta, planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, uwzględniającego specyfikę obiektu budowlanego i warunki prowadzenia robót budowlanych, w tym planowane jednoczesne prowadzenie robót budowlanych i produkcji przemysłowej.
- Zorganizować budowę i kierować ją zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Koordynować realizacją zadań zapewniających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia.
- Wydawać kierownikowi budowy lub kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń.
- Żądać od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie.
Powyższe jednoznacznie wskazuje na wiodącą rolę planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie inwestycyjno-budowlanym.
Jan Obolewicz analizując uwarunkowania prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie budowy pisze tak: „Kierownik budowy ma obowiązek spowodowania lub sporządzenia przed rozpoczęciem robót na budowie planu BIOZ wtedy, gdy przewidywany czas budowy przekracza 30 dni roboczych i jednocześnie jest zatrudnionych do niej więcej niż 20 pracowników lub pracochłonność przekracza 500 osobodni oraz gdy prowadzone roboty na budowie stwarzają szczególnie duże ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi, pracownicy narażeni są na działanie substancji chemicznych lub czynników biologicznych, prace są wykonywane w pobliżu linii wysokiego napięcia lub czynnych linii komunikacyjnych oraz gdy prace są prowadzone pod ziemią, stwarzają ryzyko utonięcia, są wykonywane w kesonach, wymagają użycia materiałów wybuchowych lub są związane z montażem i demontażem ciężkich elementów prefabrykowanych. Plan BIOZ składa się ze strony tytułowej, z części opisowej i części rysunkowej. Szczegółowy zakres tych części określony został w Rozporządzeniu Ministra
Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W części opisowej planu BIOZ powinien się znaleźć m.in.: opis procesu, w trakcie którego powstaje obiekt budowlany; informacje dotyczące przewidywanych zagrożeń w poszczególnych robotach budowlanych występujących w procesie; informacje o sposobie prowadzenia instruktażu pracowników; o zasadach postępowania w wypadku zagrożenia i konieczności stosowania środków ochronnych oraz informacje o miejscu przechowywania dokumentacji budowy. Część rysunkową planu BIOZ należy sporządzić na kopii planu zagospodarowania terenu budowy i w szczególności: oznaczyć czynniki mogące stwarzać zagrożenie; rozmieścić i oznaczyć strefy zagrożenia oraz rozmieszczenia urządzeń przeciwpożarowych i sprzętu ratunkowego; przedstawić rozwiązania komunikacyjne wraz z ogrodzeniem terenu budowy; zlokalizować pomieszczenia higieniczno-sanitarne.”
Stanowi to wyczerpującą informację o konieczności sporządzenia planu BIOZ na budowie drogi ekspresowej, wskazuje także rozporządzenie regulujące formę i zawartość planu BIOZ.
Na podstawie Prawa budowlanego zostały wydane następujące akty prawne dotyczące bhp w budownictwie:
- „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz zgłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia”
- „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego”
- „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia”
- „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie rozbiórek obiektów budowlanych wykonywanych metodą wybuchową”
- „Zarządzenie Ministra Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 marca 1996 r. w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielonych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi”
Ściskam J.A
Widzimy się już za tydzień