Tutaj znajdziesz informacje poświęcone tematyce BHP i PPOŻ.
Będę wyjaśniać Kodeks Pracy, inne Ustawy i Normy Polskie (PN).
Jeżeli, będziesz chciał odwołać się do przepisów to zawsze znajdziesz je na końcu mojego posta.
Dzisiejszy temat poświęcony jest tematyce : Wypadek w drodze do/z pracy
Charakterystyczne cechy wypadków
Dokonując analizy wszystkich wypadków (wypadek przy pracy, wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, wypadek w drodze do/z pracy), można dostrzec, że pewne elementy występują w każdej z nich.
Są one następujące:
- zdarzenie jest nagłe,
- zdarzenie spowodowane jest przyczyną zewnętrzną,
- zdarzenie związane jest z określonym działaniem (wykonywaną praca, wykonywana umową, prowadzoną działalnością).
W przypadku wypadków przy pracy dochodzi również skutek w postaci urazu lub śmierci.
Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo iż droga ta została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca tj.:
- innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentownego,
- zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,
- zwykłego spożywania posiłków,
- odbywania nauki lub studiów.
Należy pamiętać, że w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie przysługuje poszkodowanemu jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Jednak w momencie zgłoszenia takiego wypadku i uzupełnienia karty wypadku w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia, należy Ci się 100% płatnego zwolnienia lekarskiego, nie 80% i nie 70% w momencie kiedy jesteś w szpitalu. Zatem czy warto zgłaszać takie wypadki? W mojej ocenie warto!
To są ogólnie zebrane informację, jeżeli chcesz abym szczegółowo odniosła się do twojej wykonywanej przez ciebie pracy, to napisz bądź zadzwoń do mnie.
Spróbuję odpowiedzieć na twoje pytania.